مهر ماه 1387

پیام نیلوفر کبود

شمارة 115   مهر ماه 1387

 

اعلام برنامة ماهانه

سه شنبه 2/7/87  -  (شب قدر سوم) صرف افطار و مراسم نیایش در منزل حاج آقا نوری، واقع در ده ونک، خ شرافتی، کوچه ششم، پلاک 25 برگزار می گردد.

پنجشنبه 4/7/87    روزه داری و صرف افطار   در بیت الزهرا (س)

پنجشنبه 11/7/87    برنامة اردویی شاه عبدالعظیم حسنی.

پنجشنبه 18/7/87    مباحث اعتقادی - نیایش

پنجشنبه 25/7/87    مباحث اعتقادی - نیایش

 

------------------------------------------------------------------

 

غضب

¯ کمتر چیزی مثل آتش سوزان غضب، انسان را به سرعت برق به عالم بدبختی و هلاکت سوق دهد! چه بسا که با یک آن غضب، انسان از دین خدا خارج شود، و به خدای تعالی و انبیاء عظام او جسارت ها کند! و چه بسا که با غضب یک ساعت، به قتل نفوس محترمه دچار شود.

درس عرفان در محضر حضرت امام (ره)

 

------------------------------------------------------------------

 

یاد باد آن روزگاران یاد باد

هفتة دفاع مقدس مبارک باد

 

------------------------------------------------------------------

 

با نام خدا

به من می گویند

دوستان به من می گویند: آیا حقیقتاً شما به خداوندی که در کتاب های خود ذکر می کنید و آن را بزرگترین خداوند جهان می دانید، در صورتی که فقط از تصورات و تخیلات شما بیرون آمده است، ایمان دارید یا نه؟

در پاسخ می گویم: بلی، من به این خداوند که از اندیشه های من بیرون آمده است ایمان دارم و اگر ایمان نمی داشتم و بدو معتقد نبودم چه کسی را می توانستم جانشین او بکنم.

منحصر به من نیست، ‌بلکه خدای شما هم از اندیشه های شما و یا پیشوایان روحانی شما بیرون آمده است و به طور کلی تمام خدایانی که تمام افراد بشر داشته اند از اندیشه های آنان بیرون آمده و به همین جهت است که هر قدر فکر بشر بزرگتر باشد، به همان نسبت خدای او بزرگتر خواهد شد. آن وقت دوستان می گویند: ما به خداوندی که تو در کتاب های خود می نویسی اعتقاد نداریم. من پاسخ می دهم: اختیار با شماست ولی اگر خدای شما بزرگتر از خدای من باشد من با کمال میل از خدای خود صرف نظر کرده و در مقابل خداوند شما زانو به زمین می زنم. ضمناً می خواهم از شما بپرسم اعتقاد داشتن یعنی چه و اعتقاد نداشتن چه معنی دارد؟

زیرا انسان خواهی نخواهی ناچار است که به خدایی عقیده داشته باشد و اگر شما بگویید که خدا نیست، همین نیست جانشین «هست» یعنی خدا خواهد شد.

 

از آغاز زمین

اگر از آغاز کرة خاکی یکی از مردگان به زمین می آمدند و باز می گشتند، تردیدی نبود که سایر مردگان هم مراجعت می نمودند و چگونگی زندگی آن جهان را برای ما بیان می کردند.

ولی نکته در این جاست که تمام مردگان مراجعت می کنند منتهی رجعت آنها به کره خاک در وجود ماست و به طوری که در سطور قبل کراراً یاد آور شدم آن ها در وجود ما که فرزند ایشان می باشیم زنده هستند.

 

برای چه

برای چه شما انتظار دارید که جهان طبیعت و غیره برای زندگی من و شما منظور و مقصود خاصی را قائل شده باشد.

آیا در فصل تابستان و مقارن غروب آفتاب مشاهده کرده اید که انبوهی از پشه ها و حشرات در مقابل اتاق شما و در فضا بالا و پائین می روند و آیا هرگز از خود پرسیده اید که در زندگی این جانوران منظور خاصی هست یا خیر؟

حال که تصور نمی کنید در زندگی آن ها مقصود معلوم و معینی باشد، چرا انتظار دارید که برای زندگی شما منظور خاصی را قائل شده باشند؟

و نیز آیا از خود پرسیده اید که منظور امواج بی سیم از اهتزار در فضا چیست و چرا دفعتاً به اطراف جهان پراکنده می شوند و اگر در حرکات این امواج غرض و مطلوب نهایی نمی بینید،‌ چرا خود را غیر از آن ها می دانید و برای خویش امتیاز ویژه ای قائل هستید؟

 

وقایع من

تمام وقایعی که در زندگی برای من اتفاق افتاده، اعم از نیک بختی و بدبختی و غیره، از حیث اهمیت با وقایعی که جهت فلان سیاه پوست آفریقایی اتفاق افتاده است فرق ندارد.

و به عبارت دیگر طبیعت یا جهان، من و او را به یک چشم می نگرد. در جای دیگر گفته ام که در نظر طبیعت و یا جهان کوچکی و بزرگی موجود نیست و فرو ریختن یک قطره آب با ریختن آبشار «نیاگارا» مساوی است.

برگرفته از کتاب خداوند بزرگ من موریس مترلینگ

 

------------------------------------------------------------------

 

روز قدس روز نجات اسلام است.

امام خمینی (ره)

 

------------------------------------------------------------------

 

آسیب شناسی دینی از منظر استاد مطهری

اهریمن همان شیطان؟!

یک نکته که لازم است اینجا توضیح داده شود این است: ممکن است برخی خیال کنند که اهریمن در کیش زردشتی با شیطان در دین اسلام فرقی ندارد. یعنی اگر اهریمن را مخلوق اهورا مزدا بدانیم مساوی می شود با شیطان که از نظر اسلام مخلوق خدا و عامل بدی هاست.

ولی این طور نیست، شیطان از نظر اسلام نقشی در آفرینش اشیاء ندارد. در اسلام خلقت هیچ چیزی به شیطان نسبت داده نمی شود. در اسلام اصلاً چنین اندیشه ای وجود ندارد که در نظام خلقت موجودات نامطلوبی هست و می بایست نباشد و چون هست، پس از یک موجود پلید ناشی شده است. از نظر اسلام همة اشیاء با دست قدرت خداوند به وجود آمده است و هر چه آفریده خوب و نیک آفریده است: «الذی احسن کل شیء خلقه . ربنا الذی اعطی کل شیء خلقه ثم هدی» قلمرو شیطان از نظر اسلام تشریع است نه تکوین. یعنی شیطان فقط می تواند فرزند آدم را وسوسه کند و به گناه تشویق کند، شیطان بیش از حد دعوت کردن سلطه و قدرتی بر انسان ندارد، «و ما کان لی علیکم من سلطان الا ان دعوتکم فاستجبتم لی».

ماهیت شیطان هر چه باشد، انسان بودن انسان به این است که صاحب عقل و اراده و قوة انتخاب است. انتخاب وقتی ممکن است که در مرحلة اول عقل و تشخیصی باشد و در مرحلة دوم دو راه ممکن است در جلو انسان باشد، هرکدام از این دو رکن اگر نباشد اختیار و انتخاب و در وقایع انسانیتی در کار نیست: «انا خلقنا الانسان من نطفه امشاج نبتلیه فجعلناه سمیعا بصیرا . انا هدیناه السبیل اما شاکرا و اما کفورا».

وسوسه نفس اماره و شیطان شرط اختیار و انتخاب و انسانیت انسان است. همان طوری که دعوت به خیر هست و الهامات خیر هست، باید وسوسة شر هم باشد، تا انسان یکی از این دو را «انتخاب» کند و گامی در را انسانیت که راه انتخاب و اختیار است بردارد. به قول مولانا:

در جهان دو بانگ می آید به ضد              تا کدامین را تو باشی مستعد

آن   یکی   بانگش   نشور   اتقیا              و آن دگر بانگش نفور اشقیا

شیطان و یا جن در قرآن در عرض موجودات طبیعی است نه در عرض ملائکه و فرشتگان. ملائکه از نظر قرآن رسولان و مأموران پروردگارند و در نظام آفرینش کارگزاری می کنند، ولی جن و شیطان هیچ نقشی در کار خلقت ندارند، از این جهت مثل موجودات زمینی می باشند. از این جا کاملاً می توان فهمید که اندیشة مخلوقات بد و ناشایست و این که نظام آفرینش ناقص است به هیچ وجه در اندیشه های قرآنی راه ندارد.

 

------------------------------------------------------------------

 

بسم الله الرحمن الرحیم

من در طی سالیان دراز، خطر اسرائیل را گوشزد مسلمین نمودم که اکنون، این روزها به حملات وحشیانة خود به برادران و خواهران فلسطینی شدت بخشیده است و به ویژه در جنوب لبنان به قصد نابودی مبارزان فلسطینی پیاپی خانه و کاشانه ایشان را بمباران می کند.

من از عموم مسلمانان جهان و دولت های اسلامی می خواهم که برای کوتاه کردن دست این غاصب و پشتیبانان آن، به هم بپیوندند؛ و جمیع مسلمانان جهان را دعوت می کنم آخرین جمعة ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است و می تواند تعیین کنندة سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان «روز قدس» انتخاب و طی مراسمی همبستگی بین المللی مسلمانان را درحمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان فلسطین اعلام نمایند.

از خداوند متعال پیروزی مسلمانان را بر اهل کفر خواستارم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته روح الله الموسوی الخمینی

 

------------------------------------------------------------------

 

نگران نماز اول وقت

بعد از دومین عمل که روی حضرت امام انجام دادند، یکی از دکتر ها گفت: «آقا چشمشان را باز کردند و آقای انصاری را که مسؤول کارهای شرعی بود صدا کردند.» آقای انصاری آمدند و به حضرت امام گفتند: «می خواهید نماز بخوانید؟» حضرت امام تنها ابرویشان را تکان می دادند و به هیچ سؤال دیگری پاسخ نمی دادند. بعد دیدیم که دستشان را تکان می دهند متوجه شدیم نماز می خوانند.

حضرت امام، این اواخر همیشه نگران نماز اوّل وقتتشان بودند. ساعت 12 ظهر همان روز گفتند: «خانم ها را صدا بزنید، کارشان دارم.»

/ 1 نظر / 16 بازدید
دوست شما

در زندگي تو هر چيزي زاييده شعور تو است. اگر آگاهي‏ات دگرگون شود، محصولات و فرزندان آن هم دگرگون مي‏شوند. خوبي و بدي، بيماري و شفا، رنج و راحتي، فقر و ثروت، ضعف و قدرت، كوچكي و بزرگي و همه مظاهر زندگي و مرگ ناشي از نوع و فرم شعور است. خداوند بواسطه آنچه در ذهن و قلب توست، با تو رفتار مي‏كند، از تو مي‏گيرد و به تو مي‏بخشد.