خرداد ماه 1387

پیام نیلوفر کبود

 

شمارة 111 خرداد ماه 1387

 

اعلام برنامة ماهانه

پنجشنبه 2/3/87  -  اردوی زیارتی حضرت شاه عبدالعظیم حسنی

پنجشنبه 9/3/87    روزه داری و صرف افطار   در بیت الزهرا (س)

جمعه 17/3/87    به مناسبت شهادت حضرت زهرا (س)  مراسمی در منزل آقای رحیم نوری واقع در خ ولیعصر، بزرگراه نیایش، شهرک فجر، فجر 16، واحد 527 برگزار می گردد.

پنجشنبه 23/3/87    مباحث اعتقادی نیایش در بیت الزهرا (س)

پنجشنبه 30/3 /87    مباحث اعتقادی - نیایش.

 

------------------------------------------------------------------

 

عیب جویی

وهیچ عیبی بالاتر از آن [نیست] که انسان عیب خود را نفهمد و از آن غافل باشد؛ و با آن که مجموعة عیوب است به عیوب دیگران بپردازد.

چرا باید عقده های قلبی، انسان را منحرف کند، و هواهای نفسانی همه چیز را کنار بگذارد و فقط عیوب را نگاه کند؟

این وظیفة شرعی نیست که کسی نسبت به مسلمانی اهانت کند، از برادر دینی بدگویی نماید؛ این حب دنیا و حب نفس است، این تلقینات شیطان است که انسان را به این روز سیاه می نشاند.

درس عرفان در محضر حضرت امام (ره)

 

------------------------------------------------------------------

 

با نام خدا

جزیرة لخت ها

بی لباس از خانه بیرون نمی توان زد.

لباس خانگی هم به درد خانه می خورد البته گاه تا دم در و یا سر کوچه هم می شود رفت اما تا خیابان و بازار و اداره هرگز.

شما هیچ دیده ای که کسی با لباس زیر یا زیرشلوارِ راه راه و گل دار و گشاد و با کیف سامسونت و اتو کشیده و ادکلن زده وارد اداره شود و پشت میز نشسته و کارتابل ها را امضا کند؟!

و همین جا نتیجه می گیریم که بی لباسی آدمی را گرفتار و اسیر و خانه نشین و محدود می کند درست مثل جزیره لخت ها در آمریکا که ساکنایش برهنه اند و از این رو حق خروج از جزیره را ندارند جز آن که تن به لباس داده و برای خود لباسی دست و پا کنند.

و تقوا در نگاه قرآن کریم چیزی شبیه لباس است آن هم بهترین لباس.

 

و لباس التقوی ذلک خیر (اعراف / 26)

 

پس کسانی که این لباس را ندارند برهنه اند و هر کجا برهنگان باشند جزیره لخت ها ست و مردمش محدود بوده و آزاد نیستند.

از این رو کادویی که انبیا برای بشریت پیچیده و آورده اند لباس تقواست، و در حقیقت آزادی را به ارمغان آورده اند، پس اگر مولانا می گفت: انبیا برای آزادی بشر آمده اند سخنی گزاف نمی گفت:

چون به آزادی نبوت هادی است

مؤمنان  راز  انبیاء  آزادی  است

و لباس تقوا مثل تمام لباس ها تارو پودی داردو تارش باید ها و پودش نباید ها ست. و باید همان واجبات و نباید ها همان حرام هاست. انبیاء آمدند بگویند: باید دید اما نباید هر چیز را. باید خورد اما نباید هر چیز را

آمدند بگویند: دیدنی ها، شنیدنی ها، گفتنی ها و خوردنی ها و هرچیز دیگر مرز دارد و تو باید مرزداری و مرزبانی کنی. به دیگر سخن آمدند بگویند: به زبان و گوش و دل و چشم میدان بدهید اما نه بسیار وگرنه دیگر شما میدان دار نیستید.

یادش به خیر بچه بودیم و بادبادک بازی می کردیم. بادبادک ها به یک نخ بند بودند و یک سر دیگر نخ هم در دستان ما بود، و آرام آرام نخ را باز می کردیم و بادبادک میدان می یافت و بالا و بالاتر می رفت. و شاد و شنگول به هر طرف که می رفتیم بادبادک دنبال ما بود و چه لذتی می بردیم، برای لذت بیشتر نخ را بیشتر باز می کردیم و بادبادک هم بالاتر می رفت اما یکباره می دیدیم بادبادک که به دنبال ما نمی آید و گویا از باد و هوا بیشتر شنوایی دارد تا از ما، و دیگر این ما بودیم که اسیر آنها شده و باید در پی آنها می دویدیم!

باری برادرم و خواهرم! چشم ما همان بادبادک است و گوش و دل و زبان ما همین طور پس اگر به آن ها بسیار میدان دهیم میدان دار می شوند و دیگر به جای آن که آنها تحت اراده ما باشند ما باید مطیع و فرمانبردار آنها باشیم. ندیدی وقتی به دوستت می گویی چرا فلان حرف زدی؟!  می گوید چه کنم دست خودم نبود.

------------------------------------------------------------------

 

سیر مطالعاتی - آسان به مشکل آثار استاد شهید مرتضی مطهری

 

یکی از بهترین شیوه های این برنامه که امروز مورد توجه قرار گرفته ، سیر مطالعاتی «آسان به مشکل» است. ما سعی نموده ایم ضمن دسته بندی آثار شهید مطهری قدس سره به چند بخش، شیوه فوق را نیز رعایت نموده باشیم:

الف) بخش سیره معصومین و بزرگان (شامل کتابهای: 1. داستان راستان، 2. سیری در سیره نبوی (ص) ، 3. سیری در سیره ائمه اطهار علیهم السلام، 4. جاذبه و دافعه علی علیه السلام، 5. حماسه حسینی، 6. سیری در نهج البلاغه، 7. پیامبر امّی )

ب) بخش گفتار ها (شامل کتابهای 8 . ده گفتار، 9. پانزده گفتار، 10. بیست گفتار، 11. حکمت ها و اندرزها)

پ) بخش انسان شناسی (شامل کتاب های 12. ولاء ها و ولایت ها، 13. امداد های غیبی در زندگی بشر، 14. تکامل اجتماعی، 15. نبرد حقّ و باطل، 16. فطرت)

ت) بخش اخلاقی تربیتی ( شامل کتاب های 17. آزادی معنوی، 18. تعلیم و تربیت در اسلام، 19. انسان کامل، 20. عرفان حافظ، 21. فلسه اخلاق)

ث) بخش زنان (شامل کتاب های 22. نظام حقوقی زن در اسلام، 23. مسأله حجاب، 24. پاسخ های استاد، 25. اخلاق جنسی)

ج) بخش سیاسی اجتماعی (شامل کتاب های 26. اسلام و نیاز های زمان، 27. احیای تفکر اسلامی، 28. جهاد، 29. قیام مهدی علیه السلام، 30. پیرامون جمهوری اسلامی، 31. پیرامون انقلاب اسلامی)

چ) بخش تاریخ (شامل 32. کتاب های نهضت های اسلامی در صد ساله اخیر، 33. خدمات متقابل اسلام و ایران، 34. فلسفه تاریخ)

ح) بخش جهان بینی (35. شامل 6 جلد مقدمه ای بر جهان بینی اسلامی که مقام معظم رهبری (دام ظله) در مورد آنها فرموده اند: اعتقاد من این است که طلاب باید کتاب های جهان بینی شهید مطهری را مباحثه کنند)

خ) بخش اصول عقاید (شامل کتاب های 36. توحید، 37. عدل الهی، 38. نبوت، 39. ختم نبوت، 40. خاتمیت، 41. امامت و رهبری، 42. انسان و سرنوشت، 43. معاد، 44. علل گرایش به مادی گری)

د) بخش تفسیر (45. شامل دورة 14 جلدی آشنایی با قرآن)

ذ) بخش اقتصاد (شامل کتاب های 46. مسأله ربا و بانک، 47. مسأله بیمه، 48. نظری به نظام اقتصادی اسلام)

ر) بخش آشنایی با علوم اسلامی (شامل کلیات 49. منطق و فلسفه، 50. فقه و اصول فقه، 51. کلام، عرفان و حکمت عملی)

ز) بخش فلسفه (شامل کتاب های 52. اصول فلسفه و روش رئالیسم، 53. شرح منظومه، 54. مقالات فلسفی، 55. درس های اسفار، 56. مسأله شناخت، 57. نقدی بر مارکسیسم)

 

------------------------------------------------------------------

 

شهادت حضرت زهرا (س) تسلیت باد               شنبه 18/3/1387

 

------------------------------------------------------------------

 

شیعه فاطمه (س)

مردی به همسرش گفت: نزد فاطمه (س) دختر رسول خدا (ص) برو و دربارة من از او سؤال کن که آیا من شیعه شما هستم یا خیر؟

همسرش نزد فاطمه (س) رفت و از او سؤال کرد

حضرت فرمود: به او بگو:

اگر به آنچه تو را امر می کردیم عمل می کنی و از آنچه نهی کردیم پرهیز می کنی تو از شیعیان ما هستی و گر نه شیعة ما نیستی

زوجة آن مرد می گوید: جواب فاطمه (س) را به شوهرم رساندم. او گفت: وای بر من چه کس از گناهان و خطاها به دور است! پس من برای همیشه در جهنم هستم زیرا هر کسی از شیعیان آنها نباشد همیشه در آتش جهنم است.

همسرش دوباره به خدمت فاطمه (س) می رسد و سخن شوهر را به آن حضرت می رساند.

فاطمه (س) می فرماید: به او بگو آن طور که گمان کردی نیست، شیعیان ما از بهترین افراد اهل بهشت هستند.

و هر کس ما را دوست بدارد و دوستان ما را هم دوست بدارد و دشمن دشمنان ما باشد و با قلب و زبانش ایمان آورده است اگر مخالفت با امر و نهی ما کند شیعة ما نیست گرچه به بهشت می رود اما بعد از آن که به وسیلة بلاها و سختی ها از گناهانشان پاک شوند یا با انواع سختی ها در عرصه های قیامت و یا ورود در طبقه بالای جهنم که عذاب می شوند پاک گردند آنگاه به خاطر محبتی که به ما دارند از جهنم نجاتشان می دهیم و به نزد خود می بریم.

 

------------------------------------------------------------------

 

روی قبر دکتر چمران

غاده، همسر دکتر چمران گفت: بعد از شهادت مصطفی من هفته یی سه شب روی قبر او در بهشت زهرا تا به صبح می خوابیدم. اگر کاری داشتم باز شب جمعه خودم را می رساندم و شب را روی قبر می خوابیدم!

یکی از بزرگان به من گفت: توی این قبر جز یک جسد فانی هیچ چیز دیگری نیست، پرسیدم: آن مصطفی ی متعالی، متواضع، و آن روح لطیف زیبا به کلی در این جهان محو شد؟ گفت: هرگز! روح او، خلوص و حقیقت او در تمام ذرّات این طبیعت جاری است و در تمام خلقت خدا، مصطفی را می توانی ببینی. تمام آفریده های طبیعت، زمین، گل و درخت، انسان، حیوان، پرندگان و دریاها آیت و اعجاز خداوند است. و مصطفی یکی از آنان بود. پس از این سخن من از خوابیدن روی قبر دست کشیدم و به تفکر در آفرینش پرداختم. مصطفی هم از همین اندیشه در طبیعت به آن درجه رسیده بود.

من یک شب مصطفی را در خواب دیدم که چون «نوری می درخشید» و در بالای کوهی از نور ایستاده بود. گفتم: مصطفی! تو شهیدی و به کوه نور رسیده یی. گفت من شهید خلوصم. برای عالم بزرگی خوابم را تعریف کردم. گفت: ای رؤیای صادقه است. چون دکتر چمران مخلص ترین شهید است. شاگردانش می گفتند: هرگاه دلمان می گیرد، بر مزارش می رویم. صحبت می کنیم و جواب می شنویم.

 

------------------------------------------------------------------

 

سالها می‌گذرد حادثه‌ها می‌آید                        انتظار فرج از نیمه خرداد کشم

/ 0 نظر / 19 بازدید