اردیبهشت ماه 1387

پیام نیلوفر کبود

 

شمارة 110 اردیبهشت ماه 1387

 

 

اعلام برنامة ماهانه

پنجشنبه 5/2/87  - روزه داری و صرف افطار در بیت الزهرا (س) مباحث اعتقادی - نیایش

پنجشنبه 12/2/87    مباحث اعتقادی نیایش در بیت الزهرا (س)

پنجشنبه 19/2/87    مباحث اعتقادی نیایش

در بیت الزهرا (س)

پنجشنبه 26/2/87    مباحث اعتقادی نیایش در بیت الزهرا (س)

یکشنبه 29/2/87    به مناسبت شهادت حضرت زهرا (س) از نماز مغرب و عشا مراسمی در بیت الزهرا (س) برگزار می گردد.

 

------------------------------------------------------------------

 

ثبات و پایداری

ثبات و پایداری است که انسان را در پیش آمد های ناگوار عالم و فشارهای روحی و جسمی، چون سدّی آهنین پابرجا نگاه دارد، و نگذارد لغزش و سستی در انسان رخ دهد. حفظ قوّه ایمان و دین با طمأنینه نفس و سکونت روح، به سهلی و آسانی میّسر است، و تا دم آخرین، انسان را در مقابل بادهای تند عالم محفوظ کند.

درس عرفان در محضر حضرت امام (ره)

 

------------------------------------------------------------------

 

با نام خدا

بی نما سی نما

آیا تاکنون به ملاقات شخصیت بزرگی رفته اید که مدتی هر چند کوتاه با ایشان همراه و همنشین بوده باشید؟ پر واضح است که منظورم، یک شخصیت واقعی است، چرا که به قول سهراب:

اگر چشم ها را نشوییم و جور دیگر ببینیم، می بینیم در این دهکده جهانی با انواع ابزار مدرن و فوق مدرن، از کوچک های واقعی، شخصیت های بزرگ می سازند و بی نماها را سی نما نشان می دهند.

بسیاری از هنر پیشه های بزرگ و بزرگان هنر پیشه، بزرگان ورزش و ورزیدگان بزرگ، خواننده های پاپ و پاپ های خواننده، رقاصه های سوپر استار و سوپر من های رقص، رَمّال های رُمان نویس، ناظم های شاعر نما و خلاصه، همه آن به اصطلاح هنرمندانی که تنها هنرشان استفاده هنرمندانه از عمرِ عزیزِ ما تماشاچیان بی کار و بی هنر است، از این قماشند!

اشتباه نشود، صد البته که هم سینما می خواهیم و هم سریال، هم فوتبال می خواهیم و هم کارناوال، هم یاهو لازم داریم و هم کاهو، اما هزار افسوس که یاهو جای هوهو را دارد، به قول خواجه شیراز:

چو گل نقاب برافکند و مرغ زد هوهو

منه ز دست پیاله، چه می کنی هی هی

به عبارت روشن تر، به جای این که چراها را زیاد کنند، چراگاه ها را افزایش داده اند لطفاً ناراحت نشوید تا کمی توضیح دهم! شما از کدام دسته هستید؟

از آنهایی که اول، تاریخ ساخت و پختِ غذایی که می خواهید میل کنید می بینید و می پرسید؟ یا از آن گروه که اول غذا را می خورند و پس از وخامت حالشان، تاریخ مصرف آن را می بینند؟!

حتماً شما از گروه اول هستید، پس چرا در سایر موارد چنین نمی کنید؟ آیا شده، مثلاً قبل از دیدن یک فیلم بپرسیم: چه فیلمی است؟ کارگردانش کیست؟ با چه هدفی ساخته شده؟ و مهمتر از همه اینکه با دل ما چه خواهد کرد؟ مگر این همه پرس و جو از سلامت غذاها، برای این نیست که خدا ناکرده آب و گل ما را تغییر ندهند؟ اما آنچه که با جان و دل ما وَر می رود را رها می کنیم!

زهی بی خبری و غفلت! بی رودربایستی عرض کنم: اگر قبل از مطالعه یک کتاب و دیدن یک فیلم و مشاهده یک مسابقه ورزشی و تماشای حرکات موزون و . . . نپرسیم که «چرا» باید چنین کنیم، پس جزء دسته دوم خواهیم بود. حتماً می دانید علت به «چراگاه» بردن حیوانات این است که آنها برای کاهاشان «چرا» نمی گویند.

راستی چرا باید قرآن بخوانیم؟ و راستی چرا، گاهی از خواندن قرآن عصبانی می شویم؟! چون به ما می گوید:

فلینظر الانسان ال طعامعه(عبس / 24)

یعنی آی آدم ها! همان طوری که غذای جسمتان را قبل از میل کردن، وارسی می کنید غذای روح و جانتان را چطور؟ و گاهی هم ما، آدمیان را با چهار پایان مقایسه می کند و می فرماید:

. . . اولئک کالانعام(اعراف/179)

آنها که نمی فهمند و نمی بینند و نمی شنوند همچون چهار پایان هستند.

آه از این همه بی خبری که باید از باخبری، مثل حافظ مدد بگیریم:

خوشا  دلی  که مدام از  پی نظر  نرود     به هر درش که بخوانند بی‌خبر نرود

دلا مباش چنین هرزه گرد و هر جایی     که هیچ کار ز پیشت بدین هنر نرود

و در پایان همین غزل هم می فرماید:

به تاج هدهدم از ره مبر که باز سفید      چو باشه* از پی هر صیدمختصر نرود

بگذریم، راستی کجا بودیم؟! آقایی از دوستش پرسید: حالتان چطور است؟ گفت: خراب! گفت: راستی وضع مملکت چطوره؟

ملاقات با شخصیت های بزرگ، به چه شخصیت هایی کشیده شده!

اجازه دهید در شماره آینده راجع به ملاقات با آن شخصیت ها صحبت کنیم و فقط این را بگویم که اگر به انسان گفته شده، نماز بخوان و روزه بگیر، چون نماز هم صحبتی با خدای بزرگ است و روزه به ضیافت او بار یافتن.

دعیتم فیه الی ضیافته اللهپیامبر اکرمr

در ماه رمضان به مهمانی خدا دعوت شده اید

 

* باشه: قرقی، پرنده ای است که گنجشک و پرندگان دیگر را شکار می کند.

 

------------------------------------------------------------------

 

آسیب شناسی دینی از منظر استاد شهید مرتضی مطهری

شایعه سازی

یک عده از مردم، به اصطلاح روان شناسی امروز «عقده» دارند. هر جا که یک کس را می بینند که در میان مردم یک وجهه ای و حیثیتی دارد، برای این که به این اشخاص حسادت می برند، همّت و عرضه هم ندارند که خودشان را جلو بیندازند، فوراً به این فکر می افتند که یک شایعه ای دربارة او درست کنند. می گویند ما که نمی توانیم به او برسیم پس او را پایین بیاوریم [چگونه این کار را انجام می دهند؟] با یک عملی در منتهای نامردی و آن این که یک شایعه ای علیه او بسازند و یک تهمتی به او بزنند. آن قدر این گناه بزرگ است که خدا می داند! پیغمبر اکرم (r) یک وقت در حضور اصحاب فرمود: «اَلا اُخْبِرُکُمْ بِشَرِّ النَاسِ؟» آیا به شما خبر بدهم که بدترین مردم کیست؟ گفتند: «بَلی یا رَسولَ الله». فرمود (عین جمله یادم نیست): آنهایی که حاضر بودند گمان کردند با این مقدمه دیگر بدتر از این افراد کسی نیست. یک وقت فرمود: آیا می خواهید به شما بگویم از این بدتر کیست؟ صنف دیگری را ذکر فرمود. اصحاب گفتند: خیال کردیم بدتر از این گروه دوم دیگر کسی نیست. بعد فرمود: آیا می خواهید از آن بدتر را به شما بگویم کیست؟ گفتند از این بدتر هم مگر هست؟ آنگاه صنف سوم را فرمود: بدتر از این افراد، مردمان بد زبان فحّاش تهمت زن و آبرو برند. اینجا دیگر حضرت توقف کرد، یعنی بدتر از این ها دیگر وجود ندارد.

 

اقتباس از روزنامة کیهان 8 خرداد 1370، ص 6، به نقل از حجت الاسلام آقای حاج احمد خمینی

 

------------------------------------------------------------------

 

12 اردیبهشت، یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری گرامی باد.

 

------------------------------------------------------------------

 

خواب عجیب استاد مطهّری (ره)

استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری (قدس سره) چند شب قبل از شهادتش خوابی دید، که از زبان خود ایشان می شنویم:

خواب دیدم: «با رهبر انقلاب (امام خمینی (ره)) در شهر مکّه در مقابل کعبه قرار دارم، ناگهان، در کعبه باز شد و چهره ای نورانی نمودار گردید! امام خمینی (ره) به من تأکید کرد که این چهرة نورانی رسول خدا (r) هستند . . . دیدم چشمان پیامبر(r) به امام خیره شده بود، هنگامی که به محضر رسول خدا (r) رسیدیم، آن حضرت امام را در آغوش کشید و پیشانی ایشان را بوسید، و بعد به طرف من آمد و لبهایم را بوسید.»

استاد وقتی از خواب بیدار شد، با التهاب و هیجان عجیبی که به او دست داده بود، خوابش را چنین تعبیر کرد: «به زودی واقعة غیر قابل پیش بینی برایم پیش می آید.»

همانگونه نیز شد که پس از چند شب (12/2/1358 شمسی) به دست تروریست های گروه فرقان به شهادت رسید. قبر شریفش در قم مسجد بالاسر کنار مرقد مطهّر حضرت معصومه (س) است.

 

شهدای روحانیت شیعه، ص 347، ج 1

------------------------------------------------------------------

 

شگفتی های آفرینش از زبان امام جعفر صادق

 

اعضای بدن و فواید هر کدام

ای مفضّل! در تمام اعضای جسم آدمی و تدابیری که در آنها نهفته است اندیشه کن. دستها برای کار کردن، پاها برای رفتن، دیدگان برای راه یافتن و دیدن، دهان برای خوردن، معده برای هضم کردن، کبد برای تصفیه نمودن، منافذ خروجی بدن برای دفع فضولات جسم، ظرف هایی برای حمل آنها و فَرْج برای نسل آفریده شده اند؟ اگر ژرف در کار تمام عضوهای بدن اندیشه

/ 0 نظر / 14 بازدید